Dolle Mina trui bij Dresscodes, Paleis het Loo

Gepubliceerd op: 9 oktober 2025

foto: Een delegatie van negen Dolle MIna’s woonde de opening van de tentoonstelling ‘Dresscodes’ op 8 oktober bij

Voor de tweede keer figureert Dolle Mina op Paleis het Loo. In de tentoonstelling ‘Tegenspel – de Eeuw van Vrouwelijk Koningschap’ (4 februari – 31 augustus) stonden de drie koninginnen Wilhelmina, Juliana en Beatrix als regerende vorstinnen centraal, elk in hun eigen tijd belicht. De regeringsperiode van Juliana werd onder andere gekenmerkt door de opkomende jeugdcultuur, maar ook de protestgeneratie van Vietnamdemonstraties, Provo, Maagdenhuisbezetting en de Tweede Feministische Golf. In Tegenspel was voor Dolle Mina een hele hoek ingericht, met aandacht voor de thema’s waar Dolle MIna in 1970 en daarna voor streed, maar ook met de impliciete hint, dat Juliana zich meermaals rebelser heeft getoond dan zij meestal is neergezet.

De nieuwe tentoonstelling ‘Dresscodes – van Statement tot Stijlicoon’ in Paleis het Loo beschrijft onder meer het fenomeen van hoe outfits van de royals in nieuwe vormen weer terugkomen op de catwalk. Ook wordt de vraag gesteld hoe toon je je identiteit, wie ben je en waar wil je zichtbaar bij horen? De opvallende aanwezigheid van Dolle Mina sinds januari 2025 in de Nederlandse samenleving, is visueel ook herkenbaar aan een duidelijke ‘Mina-stylo’. ‘Dresscodes’ toont daarom een onlangs door Cato Benschop ontworpen trui met opdruk, die al bij menige Dolle Mina actie de afgelopen maanden gedragen is.

Linkerkant: Voor de vitrine met de Dolle MIna trui, de Mina’s Cato Benschop, ontwerpster van de trui en Marije Boomsma.
Rechterkant: vlnr: Mina’s Claudette van Trikt, Sia Hermanides, Cato Benschop en Dunya Verwey

Van statement tot stijlicoon – de invloed van royals op de modecultuur van toen en nu

 Paleis Het Loo opent op donderdag 9 oktober 2025 in samenwerking met Kunstmuseum Den Haag de tentoonstelling Dresscodes – van statement tot stijlicoon. De modetentoonstelling neemt de bezoeker mee in de wereld van het Nederlandse hof door de tijd heen, waar diverse vorstinnen de dresscodes bepaalden. Mode speelde binnen het hofleven, toen en nu, een belangrijke rol bij het uiten van persoonlijke stijl en status. Dresscodes gaat ook over beroemdheden die de koninklijke dresscodes overnemen, net als de huidige vorsten die modestatements maken met betaalbare mode. Bewonder niet alleen schitterende kledingstukken van koningin Wilhelmina en koningin Emma, maar ook rode loper-outfits van onder andere prinses Diana en stijliconen als Kendall Jenner, Salma Hayek en Margot Robbie.

 De tentoonstelling toont unieke historische objecten uit de collecties van Koninklijke Verzamelingen, Kunstmuseum Den Haag en Paleis Het Loo. Door stil te staan bij thema’s als ceremonieel, gala, rouw, trouw en buitenleven, worden verschillende facetten van dresscodes aan het hof belicht: de geschreven en ongeschreven regels.

Dresscodes toont zeldzame historische objecten uit de collecties van Koninklijke Verzamelingen, Kunstmuseum Den Haag en Paleis Het Loo. De tentoonstelling is uniek aangevuld met hedendaagse kostuums uit de privécollectie van koning Willem-Alexander, koningin Máxima, prinses Amalia, prinses Irene en prinses Mabel. Daarnaast zijn er bijzondere looks van beroemdheden als Taylor Swift, Cynthia Erivo, Billy Porter, Margot Robbie en Lady Gaga te bewonderen. Ook zullen er items van gerenommeerde modehuizenen ontwerpers als Dries van Noten, Christian Siriano, Claes Iversen, Givenchy, Guo Pei en Elie Saab te zien zijn.

“Deze tentoonstelling belooft een feest voor het oog te worden. Dresscodes omarmt een thema dat van alle tijden is: wie wil je zijn, waar wil je bij horen en wat zegt je kleding daarover? De combinatie van unieke koninklijke historische mode en hedendaagse haute couture laat zien dat dresscodes tijdloos zijn.”

Frans van der Avert – directeur Paleis Het Loo

Dresscodes Introductievitrine van de tentoonstelling Dresscodes met publiek, foto Paleis het Loo

Overzicht